Decyzje i wybory, część druga

Każdy z nas jest inny i nasza indywidualność zaznacza się również w tym, w jaki sposób podejmujemy decyzje. Podjęcie decyzji jest procesem, w którym wykorzystujemy naszą wiedzę, dotychczasowe doświadczenia a także umiejętność przewidzenia efektów i podejmujemy ryzyko, mierząc się z tym, co niewiadome. Dla niektórych z nas jest to proces szybki i nie stanowiący problemu, dla innych podejmowanie decyzji stanowi dużą trudność.

 

Proponuję abyś przyjrzała się temu, jaki styl podejmowania decyzji jest Ci najbliższy:

 

 • zwykle podejmuję decyzje spontanicznie i szybko, działając pod wpływem chwili, emocji lub własnych wyobrażeń
 • jestem pragmatyczna, wybieram najczęściej sprawdzoną opcję
 • jestem zdeterminowana i skoncentrowana – wiem, czego chcę i do tego dążę
 • zwykle skupiam się na bezpieczeństwie, utrzymuję status quo
 • jestem logiczna i analityczna, szukam i sprawdzam informacje i fakty przed podjęciem decyzji
 • działam intuicyjnie, kieruję się wewnętrznym odczuciem
 • często się waham, wątpię w swoją umiejętność podjęcia dobrej decyzji
 • jestem perfekcjonistką – dla mnie żadna decyzja nie jest wystarczająco dobra
 • często zwlekam i odkładam podjęcie decyzji jak długo się da

 

Zastanów się, czy styl podejmowania decyzji, którym się najczęściej posługujesz sprawdza się, czy przynosi oczekiwane rezultaty. Pomyśl, czy jest on dostosowany do okoliczności, do wydarzeń i sytuacji z którymi musisz się zmierzyć i czy pozwala Ci iść naprzód, zdobywać nowe doświadczenia, realizować cele.
Czasem styl, którym się posługujemy może utrudniać nam funkcjonowanie i sprawiać, że tkwimy w miejcu, obawiając się podjęcia decyzji, wątpiąc w siebie, obawiając się nieprzewidywalnych konsekwencji lub czekając na idealne rozwiązanie.

 

Jeśli nie jesteś zadowolona z tego w jaki sposób podejmujesz decyzje, to zmień to. Poeksperymentuj, sprawdź, co i jak możesz zrobić inaczej. Gdy masz wątpliwości, wymyśl różne rozwiązania, rozważ opcje, oceń, którą chcesz sprawdzić w praktyce.
Zrób to na papierze a nie tylko ‘w głowie’, bo spisując swoje pomysły musisz im nadać konkretny kształt, nazwę, jak też możesz popatrzeć na nie z boku.

 

Wypróbuj metodę analizy kosztów i zysków w odniesieniu do konkretnej decyzji, którą masz podjąć:

 

 1. co zyskuję zachowując stan obecny
 2. co tracę zachowując stan obecny
 3. co zyskuję dokonując zmiany (związanej z tą decyzją)
 4. co tracę dokonując zmiany (związanej z tą decyzją)

 

Wypisz wszystkie zyski i straty, zobacz, które przeważają nie tylko ilościowo ale też jakościowo, które są dla Ciebie subiektywnie najważniejsze, które w największym stopniu wpłyną na Twoje życie i życie bliskich Ci osób.

 

Możesz też wyobrazić sobie siebie za lat 5, 10 i patrząc wstecz zobaczyć, jak ta decyzja wpłynęła na to, gdzie teraz jesteś (w swojej przyszłości).
Pomyśl o osobie, która ma dla Ciebie autorytet i którą szanujesz i wyobraź sobie, jaką decyzję ona by podjęła. Wyobraź sobie, że tę decyzję podejmuje Twój partner lub Twój przyjaciel.
Wyobraź sobie, że wyłączasz wszelkie wątpliwości i w pełni wierzysz w powodzenie i osiągniecie sukcesu – jak to wpływa na decyzję, jaką masz podjąć?

 

“Cokolwiek potrafisz, lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”. Goethe

 

Zacznij od dziś:)
Jaki jest pierwszy krok, który zrobisz, aby iść w kierunku realizacji swoich pragnień?
Powodzenia!

One Response to “Decyzje i wybory, część druga”

 1. Marek Says:

  Moim pierwszym krokiem była wizyta i porada, za którą Serdecznie Dziękuję. Zastanowiłem się nad priorytetami: czego chcę, co jest mi niezbędne do spokojnego, szczęśliwego życia, co mogę odrzucić bez szkody dla siebie ale nie krzywdząc innych. Choć decyzje podejmuję rozważnie i staram się nie wplatać w nie emocji,to czasem jest trudno jeśli dotyczą bliskich relacji między dwojgiem ludzi. Pojęcie “Bliscy”, zastanawiam się nad nim i staram się znaleźć odpowiedź jak się to ma do moich relacji z drugą osobą. Na ile jest mi bliska i czy aż tak bliska.
  Podoba mi się ta strona(projekt). Warto zajrzeć i się nad sobą zastanowić.

Twój komentarz


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/users/kraksoft/public_html/zmiana-na-dobre/public_html/wp-content/themes/mobility/comments.php on line 74

You must be logged in to post a comment.