Stawianie celów

Czy pamiętasz czas, kiedy ostatni raz wybierałeś się na urlop? Pamiętasz jak zastanawiałeś się w jakim otoczeniu chciałbyś odpocząć, co chciałbyś robić, brałeś pod uwagę jak daleka będzie podróż, ile to będzie kosztować, jak to miejsce spodoba się Twojej rodzinie lub osobie z którą miałeś wspólnie wypoczywać?

 

Większość z nas wie, że planowanie swoich działań i stawianie sobie celów do osiągnięcia ma znaczenie, jednak nie wszyscy wykorzystują to w praktyce.

 

Określanie celów jest istotne dla naszego mózgu, gdyż dzięki temu możemy się skoncentrować na celowej aktywności nakierowanej na to co chcemy osiągnąć. Jeśli nie skupiamy się na tym dokąd zmierzamy lub tego nie wiemy, nasze działania są kierowanie przez ‘automatycznego pilota’, nasze najczęstsze myśli, przekonania, nawyki, dobrze znane schematy. W efekcie dostajemy więcej tego co już mamy, pozostając często w dobrze znanej, choć nie zawsze wygodnej, ‘strefie komortu’. Podobnie gdy koncentrujemy się na tym czego nie chcemy, czego nie mamy, co nam przeszkadza lub irytuje. Takie negatywne myśli wiążą się najczęściej z lękiem i sprawiają, że sabotujemy sami siebie osiągając właśnie to, czego się obawialiśmy lub nie chcieliśmy. Główna różnica pomiędzy ludźmi, którzy uważają siebie za ludzi sukcesu i tymi, którzy uważają siebie za pechowców, jest taka, że ci pierwsi pozostają skupieni na tym czego pragną, co wzmacnia ich siłę osobistą, a ci drudzy pozwalają, aby ich lęki rozpraszały ich.

 

Przeprowadzone w latach 50tych badania wśród studentów ostatniego roku na jednym z amerykańskich uniwersytetów pokazały, że tylko około 4% z nich miało jasno określone i zapisane cele dotyczące ich przyszłości. Po 20 latach odkryto, że te 4% osób, które miały wyznaczone cele osiągnęło wyższy poziom materialnego dobrobytu niż pozostałe 96% osób.

 

W codziennym życiu stawiamy sobie wiele celów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, jak np. ‘posprzątam po śniadaniu a potem napiję się kawy’, ‘przeczytam tę książkę’ itd. Osiąganie celów jest niekoniecznie najważniejszą częścią procesu stawiania sobie celów. Najważniejsze jest aby mieć cel lub cele, takie, które sprawiają, że wstajemy rano z łóżka, że chcemy jak najlepiej i najpełniej przeżywać każdy dzień życia. Cele wyznaczają nam kierunek, w którym chcemy zmierzać, określają kim chcemy być i co chcemy robić i mieć, odwołują się do tego co jest dla nas wartością i sensem w życiu.

 

Stawiając sobie cele warto pamiętać o kilku zasadach:

 

  • cel powinien być pozytywny, jasno i konkretnie określony (chcę zrzucić10kg i ważyć 60kg)

 

  • cel powinien być mierzalny (stoję na wadze i widzę, że ważę 60kg)

 

  • cel powinien być osiągalny – tutaj mogą pojawiać się różne ‘szkoły’: jedne wskazują, że cokolwiek jest możliwe do osiągnięcia, oznacza, że i Ty możesz to osiągnąć, inne uważają, że cel powinien być w zasięgu Twoich możliwości, biorąc pod uwagę atuty i ograniczenia. Myślę, że warto wybrać to podejście, które Ciebie motywuje najbardziej – jeśli chcesz mierzyć wysoko i to wspiera Cię w podjęciu działań to stawiaj sobie bardziej ambitne cele. Jeśli wciąż masz sporo lęku, że się nie uda albo nie potrafisz, to spróbuj postawić mniejszy cel lub ten większy rozłóż na mniejsze kroki i osiągaj je po kolei. Zrób plan, określ, co Ci jest potrzebne na każdym kroku, jakie są niezbędne umiejętności, działania, kto może Cię wesprzeć i jak. I działaj:)

 

  • cel powinien być realistyczny/rzeczywisty – cel może być ambitny i powinien być wyzwaniem ale warto zachować równowagę aby nie skazywać się na porażkę. Sam jednak wiesz najlepiej co Cię motywuje najbardziej i nawet cel czasem z pozoru nierealistyczny może zostać osiągnięty, gdy jest wystarczająco ważny

 

  • cel powinien być określony w czasie – określ termin realizacji Twojego celu lub jego części wyznaczając konkretną datę i trzymaj się jej. Wzmacnia to mobilizację i koncentrację na osiągnięciu tego co sobie wyznaczyłeś (ważę 60kg do 30 czerwca 2013 roku)

 

  • cel powinien być ekologiczny – czyli pozostawać w zgodzie z Twoimi wartościami a także brać pod uwagę jakie będą konsekwencje jego realizacji dla Ciebie i Twoich bliskich.

 

Stawianie celów jest umiejętnością i jak każdą umiejętność możemy ją wyćwiczyć i doskonalić. Zachęcam Cię abyś zaczął już dziś:)

 

Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość.” Vincent Van Gogh

 

Usiądź i zastanów się, jakie są Twoje cele na najbliższy miesiąc? A co chcesz osiągnąć w tym tygodniu? Zapisz cele na każdy dzień, poświęć chwilę pod koniec każdego dnia i sprawdź jak przebiega ich realizacja. Czy coś wymaga modyfikacji, czy potrzebujesz jakiegoś wsparcia? Sprawdź, czy cele jakie sobie wyznaczyłeś są na pewno Twoje?

 

Usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że już je osiągnąłeś – jakie to budzi w Tobie uczucia?

 

Twój komentarz


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/users/kraksoft/public_html/zmiana-na-dobre/public_html/wp-content/themes/mobility/comments.php on line 74

You must be logged in to post a comment.